Léčba fixními rovnátky

 

Fixní aparát se zhotovuje individuálně v ústech pacienta z různých komponent a je tedy pevně umístěn na zubech pacienta. Základní komponenty fixního aparátku jsou kroužky a zámky, které se nalepují na zuby. K nim se potom přivazují různé dráty.

Fixní aparáty se dají použít v každém věku. Jsou-li indikovány u menších dětí ve věku do 10 let, mluvíme o malém fixním aparátku, který je připevněn jenom na několika zubech. Doba léčby fixními aparáty je průměrně 2 - 3 roky, pak následuje retence, tedy udržovací fáze léčby. K retenci se nejčastěji používají snímací aparátky a retenční dráty.

 

Součásti fixních aparátů:

 

Kovové  zámky – standardní provedení aparátu. Do zámků na zubech je vložen drát, který je vyrovnává. Aby drát nevypadl ze zámků, je k nim připevněn takzvanou ligaturou. Ta může být kovová – drátěná nebo gumová ( bezbarvá i různě barevná).  Existují i samoligovací zámky, které nepotřebují ligatury. Léčba těmito zámky je rychlejší, ale zámky jsou dražší.

Keramické zámky – jsou esteticky přijatelnější variantou zámků. Vyrábějí se i samoligovací.

Lingvální zámky – jsou nalepené na vnitřní straně zubů a jsou tedy téměř neviditelné. Je to ale ordinačně i laboratorně nejnáročnější práce a nedá se aplikovat  u všech typů vad.

  • rychlejší léčba, než u snímacích rovnátek
  • možnost provádět přesné pohyby zubů
  • větší finanční náročnost, než u snímacích rovnátek
  • častější kontroly
  • nutnost dodržování dokonalé ústní hygieny